مارس 03 2016 0دیدگاه

دیوار پیش ساخته والکریت WALLCRETE، مقاوم در برابر زلزله

فلات ایران (بخش بزرگی از کشورهای خاورمیانه)  بر روی یکی از خطرناک ترین گسل های دنیا قرار گرفته که این منطقه را به زلزله ­خیز ترین پهنه­ ی جهان بعد از جزایر ژاپن، تبدیل کرده است. در کشور ما به دلیل تمرکز مسئولان و قانونگذاران و توجه و همت سازندگان، طراحی و اجرای اسکلت ساختمان ها پیشرفت زیادی داشته، اما مشکلی که حل نشده باقی مانده این است که در زلزله های متوسط که احتمال وقوع آنها بسیار بیشتر از زلزله های قوی می باشد، اسکلت سازه پایدار می ماند اما خرابی و ریزش اجزای غیرسازه ای موجب تلفات جانی و مالی بسیاری می شود. در این مواقع ریزش دیوارهای غیرسازه ای منجر به زخمی و کشته شدن ساکنین و نیز بستن راههای فرار می گردد، بنابراین پایداری دیوار در برابر زلزله بایست مورد توجه جدی قرار گیرد. یکی از مشکلات ساختمان­های کشور عدم پایداری دیوارها در زلزله است. در زلزله های منجیل و بم بسیاری از تلفات ناشی از ریزش دیوار ساختمان هایی بود که بنا بر اصول مهندسی ساخته شده بودند و اسکلت آنها پایداری خوبی داشتند اما ریزش اجزای غیرسازه ای موجب خسارت جانی و مالی فراوانی شد.  هر چند که در آیین نامه های کشور ضوابطی برای پایداری عرضی دیوار وجود دارد ولی عملا دیوارهای کنونی که از بلوک های آجری یا بلوک سبک بتنی ساخته می شود، از پایداری کافی در برابر نیروهای ناشی از زلزله برخوردار نیستند، ضمن اینکه در بسیاری از آنها درز ملاتهای قائم پر نمی شوند و کیفیت آنها بستگی زیادی به مهارت کارگر دارد.

در دیوار پیش ساخته والکریت با توجه خاص به پایداری دیوار ها در برابر زلزله، به طور همزمان، مکانیزم های زیر تعبیه شده اند تا کمترین آوار در زلزله را شاهد باشیم:

 1. متریال و مصالح دیوار پیش ساخته والکریت ، کامپوزیت و شکل پذیر می باشند و با تغییر مکان قاب، تغییر شکل می دهند و همانند مصالح رایج، ترد و شکننده نیستند.
 2. در اتصال دیوار پیش ساخته والکریت به قاب سازه ها، علاوه بر چسب های قوی بتنی، از یراق های فلزی یو شکل استفاده می شود که به صورت پیش ساخته تولید شده و برای اتصال کامل دیوار پیش ساخته به اسکلت مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. بلوک سبک والکریت دارای ابعاد بزرگ به اندازه ۱۲۰*۶۰ سانتی متر می باشند که موجب کاهش درز دیوار  و افزایش یکپارچگی  آن می شوند.
 4. کلیه دیوار های پیش ساخته والکریت به وسیله میلگرد های ۲۰ سانتی متر به قطر ۱۰ میل به یکدیگر دوخته شده و کاملا یکپارچه عمل می کنند.
 5. بلوک سبک والکریت دارای کام و زبانه بوده و در داخل یکدیگر چفت و بست می شوند.
 6. چسب مورد استفاده در بین دیوار های پیش ساخته والکریت، بسیار قوی و بر پایه مواد معدنی-پلیمری بوده و بسیار محکم و مناسب عمل می کند.
 7. درزهای بین بلوک سیمانی والکریت با استفاده از نوار درزبند پوشانده می شوند که کمک شایانی به یکپارچگی دیوار پیش ساخته می کند.
 8. به دلیل سطح صاف دیوار پیش ساخته والکریت نیازی به استفاده از پوشش گچ و خاک نمی باشد بنابراین وزن دیوار کاهش یافته و نیروی لرزه ای کمتری را جذب می کند.
 9. اجرای اصولی دیوار پیش ساخته والکریت توسط اکیپ های آموزش دیده و یا اکیپ های کارفرما زیر نظر مهندسین خبره، موجب اجرای مهندسی و اصولی دیوارها شده و موجب افزایش کیفیت و کاهش خطاهای اجرایی معمول در کارگاهها می شود.
 10. میخ پذیری و پیچ پذیری با مقاومت بالای دیوار پیش ساخته والکریت موجب اتصال محکم و پایدار وسایل و ملحقات همانند کمد و کابینت و اسپیلت و …. به دیوار شده و موجب پایداری اجزای متصل به دیوار در زمان زلزله می شود.
 11. در زلزله­ های بسیار شدید که موجب فروریختن اسکلت سازه می شود، به دلیل وزن پایین بلوک سبک والکریت (۶۰ کیلوگرم بر مترمربع)و درنتیجه کاهش قابل ملاحظه ی وزن آوار شده، سرعت امداد رسانی افزایش یافته و موجب نجات جان محبوسان می شود.
 12. دیوارهای پیش ساخته والکریت توسط مهندسینی تولید شده است که با سابقه ای بیست ساله در صنعت ساختمان در صدد ایمنی جان و مال ساکنان ساختمان­ها بوده و دغدغه شان افزایش ایمنی و بهبود کیفیت زندگی مشتریان می باشند.

administrator

یک پاسخ یا نظر بنویسید